Speváčka

Autor: Ľudmila Moravčíková | 23.4.2013 o 9:29 | Karma článku: 11,85 | Prečítané:  778x

Pozeráme televíziu. Dávajú súťažný program Superstar. Mladí ľudia túžia preraziť, stať sa hviezdami, splniť si sen o speváckej kariére. Mnohí sú dobrí, ale nie najlepší a iní zase netušia, že nesú na trh svoju kožu. Ich televízne snaženie ma v spomienkach vracia do mojej mladosti.

Zdedila som sluch a hlas po mamine a veľa nechýbalo, bola by som sa možno dostala aj na javisko. Vyhrala som okresnú súťaž v speve ako štrnásťročná  a s víťaznou piesňou som mala vystúpiť v našom hoteli večer pred bežnými návštevníkmi. Odtiaľ sa mala odvíjať moja ,,kariéra". Vedúci kapely zatelefonoval môjmu otcovi a prosil ho, aby ma pustil na toto vystúpenie. Rozhovor bol dlhý. Otec stále odmietal. Kapelník dlho naliehal no nakoniec to musel vzdať. Načúvala som, keď ocko reprodukoval telefonát mamičke v kuchyni. Bolo jasné, že pred verejnosťou spievať nebudem. V hoteli sa schádzali hlavne mladí vojaci a otec ma vraj chcel pred nimi uchrániť.

Prešlo veľa rokov. Stala som sa učiteľkou v materskej škole a tam som mala možnosť vyspievať sa do vôle.

Raz, keď som spievala deťom, šesťročný Milanko sa ma spýtal, prečo nie som speváčka. V stotine sekundy sa mi vybavil v hlave príbeh z mladosti a ockov telefonát, v ktorom stále dookola opakoval kapelníkovi svojim slangom: „Né! Pišta, né! Ešče je velice mladá a tam sú samí vojáci..."

Nepomohli žiadne moje protesty. Otec si postavil hlavu že tam nepôjdem a hotovo. Darmo sa mamička za mňa prihovárala. Neustúpil ani o krok. Mal tri dcéry a chcel do bodky splniť, že ich uchráni aj s brokovnicou v ruke...

Ale toto som nemohla rozprávať malým deťom. Tak som Milankovi jednoducho povedala, že ocko mi to nedovolil.

,,Prečoooo?" - ozvalo sa viacero detí. Na to ich prekričal malý Milan, tiež svojim nárečím: ,,Já už vím prečo! Lebo by ste chodyly po šelijakých oných a dovlýkly by ste domóv volákého oného."

Smiechu som sa nezdržala a smejem sa aj teraz, keď stretávam Milanka, ktorý už vychováva svoju dcérku. Bolo to vtedy presne tak! Ocko to dopodrobna okomentoval, ako tam na mňa číha nebezpečenstvo rušného, nočného života a že na to som ešte mladá.

Vo svojom povolaní som sa potom vyspievala do vôle. Okrem toho ma dlhoročná práca zásobila tiež  krásnymi spomienkami, ktoré som dávno prestala porovnávať s tými speváckymi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?