Gulička

Autor: Ľudmila Moravčíková | 26.4.2013 o 10:52 | Karma článku: 8,03 | Prečítané:  608x

Musím priznať, že som sa zatiaľ nenaučila poskytovať prvú pomoc pri úrazoch. Je celkom možné, že by pri mne mohol zranený aj vykrvácať. Masáž srdca a umelé dýchanie poznám len z obrázkov a rozprávania. Zúčastnila som sa povinného školenia v rámci školy ale našťastie som nemusela nikoho zachraňovať.  

Za svojej praxe som sa naučila umyť odrané kolienka, laktíky, darilo sa mi ukľudniť malých panikárov. Ale to všetko len vtedy, keď som bola s deťmi sama. Ako náhle som vedela, že je na blízku niekto dospelý, naštartovalo sa vo mne pobehovanie z miesta na miesto a hlasno som  volala  o pomoc.

Je možné, že aj preto ma zvolili do tímu  Protipožiarnej ochrany na našej škole. V prípade požiaru sa odomňa nevyžadovalo nič, iba poriadne nahlas kričať: „Horííííííí".

Spomínam si na jeden kuriózny úraz v škole. Malý Peťo mi pri ranných hrách oznámil, že mu spadla do ucha guľka.  Bola som s deťmi sama a tak som sa snažila nejako mu pomôcť. Hlavne som Peťa upozorňovala, aby si nepchal prst do ucha, lebo zasunie guľku ešte hlbšie. Nazerala som mu do otvoru, no nebolo ju vôbec vidieť. Len čo som sa od malého otočila, znovu sa vŕtal v ušku. Rozmýšľala som, či je vôbec guľka tam, alebo je to len nejaký zlý pocit? Naozaj som tam nič nevidela. Ale keď Peťo pokračoval v špáraní, uverila som. Vtedy sa dostavila u mňa spomínaná panika a hneď som pre istotu zatelefónovala jeho mame, či by neprišla a nevzala ho k lekárovi. Ak tam guľka bude, vyberie mu ju odborník.

Matka prišla okamžite, lebo v mojom hlase vycítila zúfalstvo, napätie a bezradnosť.

Uvedomovala som si, že som za zdravie dieťaťa v neprítomnosti rodičov plne zodpovedná. Bolo pre mňa utrpením čakať do druhého dňa, ako to dopadlo.

„Tak čo? Bola guľka v uchu alebo nie?" Netrpezlivo som sa ráno pýtala Peťovej mamy.

,,Bola, bola! Ale v druhom uchu, nie v tom, v ktorom sa celý čas vŕtal". Odpovedala mi.

Trochu som sa zahanbila že mi neprišlo na um pozrieť aj tam.

Obe sme sa nakoniec z chuti zasmiali. Hlavná vec, že všetko dobre dopadlo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?